Leltár készítése
Tartalomjegyzék
A leltárazás műveletei a Készletkezelés / Leltár menüpontban végezhetők el.
A folyamat diagramja az alább látható:
A Leltározandó termékek körének meghatározása
A Leltárak menüpont hatására megnyíló ablakban különböző szűrési beállításokat alkalmazva, az indított leltárak tekinthetők meg:
A jelen példán látható, hogy a Központi fogadó raktárban tárolt termékekre 8 nyitott leltárindítás történt. Zárolt állapotú egy leltár a végleges kiértékelése után lesz.
Az [Új adat] gomb hatására megnyíló ablak segítségével lehet meghatározni egy indítandó leltárhoz a leltározandó termékek körét. Szűrés az Azonosító és/vagy Jellemző alapján a kiválasztott megnevezés alatti mezőkben megadott szótöredékek segítségével és a hozzájuk kiválasztott szűrési mód alkalmazásával lehet.
Az Azonosító mezőbe kiválasztott azonosító típusnak szűréshez történő beállításon kívül, a felvételi ív nyomtatásakor is van jelentősége, mint a termék kiválasztott azonosító típus szerinti azonosítója. A Termék kategóriák, Raktárhelyek vagy Gyártók és márkák szerinti szűrés alkalmazásához a felsorolás alatt látható Aktív jelölőnégyzet kipipálása szükséges.
Az Azonosítás mezőben megadhatjuk, ha kifejezetten egyedi azonosítóval (SARZS, sorozatszám, stb) vagy anélküli termékeket kívánunk leltározni, a Készlet szerint szűrőben pedig szabályozhatjuk, hogy a termékek köre csak a készlettel rendelkező vagy valaha készleten szereplő cikkekre szűküljön,
A program a gombra kattintás hatására megnyitja a Leltározandó termékek ablakot, az ablakban megjelenítve a szűrési beállításoknak megfelelően a leltározandó termékeket. Jelen esetben a készlettel rendelkező Beton elemek termékkategóriába tartozó termékeket:
Az ablakban a kiválasztott termék megnyitható, és a termékhez tartozó adatok módosíthatók. Az ablak ellenőrzés után a piros x-el bezárható.
A rögzített (indított) leltárhoz tartozó összeállítás mindaddig módosítható, míg nem történt meg a zárolása (a leltározási munka befejezése és véglegesítése).
A Leltár ablaklakon [OK]-t nyomva el tudjuk menteni a leltárat és kinyomtathatjuk a fellelt készletek feljegyzésére szolgáló leltárfelvételi íveket.
Egy indított leltárhoz tartozó Leltározási ív nyomtatása
A Leltárfelvételi ív nyomtatása funkciót lenyitva, kétféle leltározási ív nyomtatható az indított leltárhoz:
A nyomtatás elindítása előtt a Csoportosítás jelölőnégyzetek segítségével beállítható, hogy a nyomtatás milyen bontásban és lapváltással történjen:
A négy jelölőnégyzet alapállapotban jelölt. Egy indított leltárhoz tartozó leltározási ív szükség szerinti mennyiségben és bontásban nyomtatható.
Fellelt készletek rögzítése
A Leltárfelvételi ívek menüpont hatására megnyíló ablakból, az Új adat funkció hatására megnyíló ablakban rögzíthetők az indított leltárakhoz tartozó fellelt mennyiségek. Az egy indított leltárhoz tartozó tényleges leltározás lebonyolítása és a fellelt készletek rögzítése szükség szerinti lépésben történhet.
Ha már történt a Raktár mezőbe és Leltár mezőbe szűrőként kiválasztott indított leltárhoz fellelt leltár rögzítés, akkor a Frissít hatására a program megjeleníti a rögzítéseket. A rögzített adatfelvételek a véglegesítésig módosíthatók, illetve folytatható újabb tételsorok felvételével. Egy leltárhoz természetesen több leltárfelvételi ív is tartozhat.
Az [Új adat] gombbal kezdhetjük meg egy leltárív rögzítését. A Dátum, mint kötelező adat kitöltése után a leltározott cikkek felvitele következik.
A termékek manuális megadása történhet név illetve cikkszám tallózással is és beírással is:
Sok tétel esetén a leltározás történhet adatgyűjtő (hagyományos WinCE vagy online Androidos) segítségével vagy Excel ill. txt kiterjesztésű fájlból importálva is. A Tétel import funkciót lenyitva lehet választani a négyféle import közül:
Ha az import txt vagy Excel fájlból történik, akkor a tételsorok tabulátorral határolt két mezőből álló rekordokból állnak. Példa egy fejléc nélküli excel listára: a beállítás szerint az első oszlop a cikkszám, a második a fellelt mennyiség:
(A txt fájl kódolása Windows-1250 legyen. Ezen alapértelmezésektől a Tétel import / Beállítások menüpontban el is lehet térni, de ha nem szükséges, ne állítsuk át ezeket:
)
Az excel vagy txt fájlt megnyitása után egy elfeldolgozó ablakban jeleníti meg a program annak tartalmát. Beolvasáskor nem hajtja végre az importot a program, ha ismeretlen az azonosító, vagy raktári nyilvántartás nélküli termékek szerepelnek a TXT fájlban, illetve az adatgyűjtőről betöltve. Import indítása előtt a hibás tételek törölhetők:
A fájlban 0 vagy üres mennyiséggel rendelkező sorokat nem tölti fel a szoftver, ezeket nem megtaláltnak tekinti.
Feltöltés után a leltárív az [OK] gombbal menthető:
A rögzített leltár ívekről bizonylat nyomtatható. A nyomtatáshoz az ablakban kijelölve a rögzített leltárfelvételt és a Bizonylat nyomtatás funkciót lenyitva, kiválasztható, hogy a nyomtatás Megnevezés, vagy Azonosító szerint történjen:
A leltár kiértékelése
A tényleges készletek megállapítása és a leltárfelvételi ívek rögzítése után a leltár kiértékelése a Leltárak menüpont hatására megnyíló ablakból a [Kiértékelés] funkcióval indítható.
Az ablakban a gomb hatására megtörténik a kiértékelés. Ugyanarra az indított leltárra többször is indítható kiértékelés.
A kiértékelt leltár:
Ha két kiértékelés között módosult valamely leltárív, akkor a funkció előtt Frissítés indítása szükséges, amiről figyelmeztetést jelenít meg a program.
A program összehasonlítja a leltárhoz tartozó leltárfelvételek alapján rögzített mennyiség adatokat a nyilvántartásban szereplő mennyiségekkel, és a Leltár különbözet fül alatti lapon megjeleníti előjelesen a különbségeket, amiről a Nyomtatás gombra kattintva Azonosító szerint, vagy Megnevezés szerint rendezve nyomtatási ablak nyitható, és a Leltárkülönbözet lista nyomtatható.
Amennyiben a Kiértékelés ablak Leltáron kívüli termékek füle alatt szerepelnek tételek, akkor az azt jelenti, hogy a leltárhoz tartozó valamely leltárfelvételi íve(eke)n olyan termék(ek) szerepel(nek), melyek nincsenek benne a leltár által kijelölt leltározandó termékek körében. Vagyis cikkszámuk, kategóriájuk, tárolási helyük vagy jellemzőjük eltér.
Az ezen a lapon megjelenített tételsorok alapján vizsgálatot kell végezni, és végre kell hajtani a szükséges intézkedéseket, módosításokat, hogy a Leltáron kívüli termékek lapja üres legyen, ugyanis a leltár addig nem véglegesíthető, míg valamely leltárív felesleges tételt tartalmaz. A leltárfelvételt javítva, az értékelés szükség szerint többször is elvégezhető.
A leltár véglegesítése
A leltár véglegesítése előtt gondoskodni kell róla, hogy a Készletkezelés / Karbantartás / Beállítások menü hatására megnyíló Készletkezelés beállítások ablakban megtörténjen a leltár kiértékelés alapján megállapított készleteltérések rendezéséhez szükséges mozgásnemek megadása.
Mindaddig a leltár nem véglegesíthető, amíg a kiértékelés alapján, a Leltáron kívüli fül alatti lapon van tétel. Ha talál a program a fellelt termékek között leltáron kívüli tételt, megtagadja a véglegesítést:
A leltár véglegesítése a Kiértékelés ablakból a Véglegesítés funkció indításával történik:
A program által megjelenített figyelmeztető ablak Igen gombjára kattintva megtörténik a véglegesített mozgásbizonylatok generálása, melyeket megtalálunk a Készletkezelés / Raktári mozgások / Véglegesített raktári mozgások ablakban:
A végleges mozgásbizonylatok generálása után a leltár () Zárolt jelzést kap: