Előlegszámlák kezelése
Bevezetés
Az alábbi leírás az alapértelmezett rendszerbeállítások (Cobra.Admin.exe) használatával készült:
Megnevezés | Leírás | Érték |
Pénzügy.Vevő.ElőlegÁtvezetés | A kiállított előlegszámla és a beszámított tételei a Pénzügy/Karbantartás/Átvezetési számlák szerint könyvelődnek a vegyes naplón keresztül. | 1 |
Pénzügy.Vevő.ElőlegÁtvezetés.DirektMód | A “Kapott előleg átvezetés” számla használa az előlegszámla kiegyenlítésekor a “Kapott előleg nyilvántartás” számla helyett. | 0 |
Pénzügy.Vevő.ElőlegÁtvezetés.KönyvelésiDátumForrás | A kapott előleg átvezetéskor generált vegyes bizonylat könyvelési dátuma a forrásbizonylat mely dátuma alapján kapjon értéket: 0=Könyvelési dátum, 1=Számviteli teljesítés, 2=ÁFA teljesítés, 3=Bizonylat kelte, 4=Fizetési határidő. |
0
|
Vevői előleg kezelés folyamata:
- Díjbekérő kiállítása: nincs főkönyvi hatása, elhagyható
- Vevő bankban vagy pénztárban fizet: számlázatlan előleg főkönyvi számlára kerül az összeg
- Előleg számla kiállítása: a számlázatlan előlegről a vevői előleg főkönyvi számlára kerül a bruttó összeg, az előleg számla automatán kiegyenlítésre kerül egy technikai vegyessel
- Végszámla: vagyis előleg (rész) felhasználás: a vevői előleg főkönyvi számla egyenlege csökken
Bejegyzésünkben a Számlakészítő modulban elvégzendő műveletek olvashatók.
Előleg számla kiállítása
- Válasszuk ki a kívánt számlatömböt és nyomjuk meg az [Új adat] gombot
- A számlaíró ablakon jelöljök be az Egyéb adatok / Számla fülön az Előleg számla pipát:
Amennyiben bruttó módon kívánjuk megadni a számlázandó előleg értékét, ugyanitt a Bruttó egységár megadás opciót is jelöljük be. - A szokásos módon válasszunk partner, adjuk meg a kötelező és a kívánt opcionális adatok és vigyük fel az előleg tételsort. Érdemes erre egy Előleg terméket létrehozni:
-
Adjuk meg a számlázandó előleg értékét:
-
Véglegesítsük a számlát.
Előlegszámláinkat és azok eddig felhasznált értékeit megtekinthetjük a Számlakészítés / Lekérdezések / Előlegszámlák ablakon:
Előleg felhasználása, beszámítása
- Kezdjük el készíteni az új (vég)számlát.
- A szokásos módon válasszunk partner, adjuk meg a kötelező és a kívánt opcionális adatok és vigyük fel a vevőnek számlázni kívánt tételeket:
- Az új üres számlatételre lépve nyomjuk meg a bal alsó sarokban található [Import] gombot és válasszuk az Előlegszámla opciót:
- A megjelenő tallózóablakban csak a vevő számára kiállított, még felhasználható összeggel rendelkező előlegszámlák fognak megjenni. Ezek közül duplaklikkel válasszuk ki a beszámítani kívánt előlegszámlát. Példánkban nincs sok lehetőség (konkrétan 1):
- A végszámlánkra rá fog kerülni egy új sor, az előbb kiválasztott előlegszámla még felhasználható összegével bruttó módon:
A tételmegjegyzésbe a beszámított előlegszámla sorszáma és tételszáma kerül automatikusam, persze ez szerkeszthető.
Természetesen a felhasználni kívánt összeg is megváltoztatható, lehetséges részfelhasználás tehát: - Ellenőrizzük a nyomtatási képet, amennyiben még újdonság ez a folyamat, hogy biztosan megfelelő-e a végszámla. Majd véglegesítsük a számlát.
- A Számlakészítés / Lekérdezések / Előlegszámlák ablakon ellenőrizhetjük, hogy valóban csökkent az előlegszámlán nyilvántartott, még felhasználható összeg:
Amennyiben egy előlegszámlán állva ezen az ablakon megnyomjuk a Ctrl + F5 billentyűkombinációt, megjelennek a részletek is: