KERESÉS

Menu

Pénztárgép forgalom letöltése, könyvelése

A tesztidőszak után 2023. február 6-án éles környezetben is elindul a NAV új szolgáltatása, amivel gép–gép kapcsolaton keresztül letölthetők az online pénztárgépekből érkező adatok.

A lekérdező interfész használatával kapcsolatos fontosabb tudnivalók:

  • Minden adózó csak az általa üzemeltetett pénztárgépek naplóállományaihoz férhet hozzá: a Cobra.Conto.Net programban fel kell sorolni a pénztárgépek AP számait
  • Csak gépi úton, az adózó által használt szoftverrel, például könyvelőprogrammal kérdezhetők le adatok: Cobra.Conto.Net program a 2024.5 verziótól alkalmas erre
  • Az interfész használatához az online pénztárgépet üzemeltető adózónak technikai felhasználóval kell rendelkeznie az Online Számla rendszerben, a megfelelő jogosultsági beállításokkal.[1] (Az Online Számla rendszerben létrehozott új, vagy már létező technikai felhasználónak be kell állítani az „OPG-napló-lekérdezés” jogosultságot.): ezt minden esetben a könyvelőnek vagy az adózónak kell biztosítania
  • A naplóállományok korlátozott ideig érhetők el, a rendszer indulásakor 14 napra visszamenőleg kérdezhetők le: emiatt a Cobra.Conto.Net programhoz külön szervizt készítettünk, hogy ezt naponta automatán elvégezze a könyvelő helyett

 

Előkészületek, követelmények

  1. Igényeljen licencet a conto@cobra.hu címen a funkció használatához, mivel a szoftver ellenőrzi az engedélyt:

  2. A Számlakészítés / Online Számla Rendszer / Karbantartás / Beállítások menüpont alatt megadott éles technikai felhasználónak az Online Számla rendszerben be kell állítani az „OPG-napló-lekérdezés” jogosultságot:

    A programban a felület A NAV Felhasználókezelő alkalmazás

  3. Az Üzletvitel / Pénztárgép / Pénztárgépek menüpontban rögzíteni szükséges az AP számokat és a pénztárgépre vonatkozó paramétereket:

    – Megnevezés: bármi lehet
    AP szám: pontos adatot adjunk meg
    – Raktár / Deviza / Nyelv: OPG letöltés szempontjából irreleváns
    – Gyűjtő – ÁFA regiszter összerendelés: OPG letöltés szempontjából irreleváns
    ÁFA regiszter – ÁFA kulcs összerendelés: ez alapján fogja a bruttó árbevételt nettóra és ÁFA-ra bontani a program, illetve az ÁFA bevallásnak is ez az egyik összetevője
    – Alapértelmezett gyűjtő(k): az árbevétel gyűjtőzését írhatjuk itt elő, konkrét könyveléskor még módosítható lesz
    Bizonylattömbök: adóévente meg kell határozni, hogy a pénztárgép forgalom könyvelése mely naplókba, mely főkönyvi számokra történjen:

    Részletesen kifejtve a következőket:

    • Adóév: mely adóévre vonatkoznak a beállítások
    • Pénzügyi kapcsolat
      • Naplófájl: szükség van egy kimenő számla állományra, ahová az árbevétel és a ÁFA bevallás alapjául szolgáló adatok könyvelésre kerülnek. Csak olyan kimenő számla állomány választható ki, melyet a napló paraméterezésénél kifejezetten jelöltünk, hogy pénztárgép forgalom könyvelésére szolgál:


        Az ennél az állománynál megadott Belföldi kontír főkönyvi szám lesz az árbevétel és ÁFA könyvelés T oldala.

      • Pénztár napló: a pénztárgép készpénzes bevételének könyvelésére szolgáló pénztárat kell megadnunk itt
      • ÁFA típus: a bevétel ÁFA értékének könyveléséhez szükséges, meghatározza az ÁFA érték kontírozását és bevallás sorát
      • Árbevétel számlák: az első (betű jelzés nélküli) az általános árbevétel főkönyvi szám, a többi az ÁFA regiszterenkénti elkülönítésre szolgál, amennyiben erre szükség van
      • Átvezetési számlák: a pénztárgép naplófájlként szolgáló kimenő számla napló főkönyvi számával szemben a forgalom típusának megfelelő főkönyvi szám T oldalára könyveli a program egy vegyes tétellel forgalmat:
        • Készpénz: ezen K oldali átvezetési számlával szemben fog elkészülni majd a pénztárbizonylat a megadott Pénztár naplóban
        • Bankkártya: a bankba megkapott kártyás bevételt fogjuk ezzel szemben könyvelni
        • Egészségpénztár: bankba megkapott egészségpénztár bevételt fogjuk ezzel szemben könyvelni
        • Egyéb: egyéb bevételt fogunk ide könyvelni

 

Könyvelési elmélet

  1. Első lépésként a naplófájlban található napi forgalmi jelentés alapján készül egy kimenő számla bizonylat az árbevétel és az ÁFA könyvelés céljából:
    TARTOZIK oldal KÖVETEL oldal
    A pénztárgép naplóként meghatározott kimenő számla állomány Belföldi kontír száma Árbevétel: a forgalmi jelentésen szereplő ÁFA regiszter(ek)nek megfelelő árbevétel főkönyvi szám: egy forgalmi jelentésen nyilván lehetséges több ÁFA regiszter szereplése is, attől függően, hogy mit adtak el a pénztárgépen

    ÁFA: az ÁFA típus által meghatározott fizetendő főkönyvi szám

  2. Ezután automatán készül egy vegyes bizonylat, mely az előbbi könyvelés T oldali főkönyvi számát a K oldalon szerepeltetve, a pénztárgép paraméterezésénél megadott átvezetési számlák rakja a bruttó bevételeket a forgalom típusának (készpénz, bankkártya, stb) megfelelően:
    TARTOZIK oldal KÖVETEL oldal
    A pénztárgép paraméterezésénél megadott átvezetési számlák a forgalom típusának (készpénz, bankkártya, stb) megfelelően, melyekkel szemben majd a pénztárbizonylat, a banki könyvelés készülhet A pénztárgép naplóként meghatározott kimenő számla állomány Belföldi kontír száma
  3. A készpénzes forgalom pénztárba könyvelését egy kattintással elvégezhetjük a modulból, hisz a pénztárgép paraméterezésénél megadtuk a használandó pénztárnaplót és ismerjük a készpénzes bevétel átvezetésére szolgáló számlát is, amelyre a 2-es lépésben a T oldali könyvelés készült. Értelemszerűen egy bevételi pénztárbizonylat fog születni:
    TARTOZIK oldal KÖVETEL oldal
    A pénztár napló főkönyvi száma A készpénzes forgalmi átvezetési számlája

    Természetesen a bank naplókon befolyó összegek könyvelését is el kell majd végezni, de mivel ezt automatán nem végezheti a modul, mert előre nem paraméterezhető, így ezt a szokásos módon banki kivonat könyveléskor kell megtenni.

 

Könyvelési gyakorlat

  1. Amennyiben kézzel töltjük le a naplófájlokat és nem a letöltő automata segítségével, a Pénzügy / Pénztárgép forgalom / Pénztárgép naplófájlok letöltése menüpontban szükséges letölteni a NAV-tól a fájlokat:
    • Az ablakon nyomjuk meg a [Frissít] gombot, ennek hatására az adószámunkhoz rendelt AP számú pénztárgépek listája megjelenik:


      Ezen a listán látható az Utolsó n.f. oszlopban a NAV-tól letölthető utolsó napló fájl sorszáma, mellette pedig a Rögzített n.f. oszlopban a könyvelés adatbázisába utoljára letöltött naplófájl sorszáma.

    • Nyomjuk meg a jobb alsó [Indít] gombot, ennek hatására leöltésre kerülnek a rögzítetettől későbbi fájlok.
  2. Pénzügy / Pénztárgép forgalom / Napi forgalmi jelentések menüpontban tudjuk áttekinteni a letöltött fájlokban található napi forgalmi jelentéseket:
      • Válasszuk ki a kívánt pénztárgépet és nyomjuk meg a [Frissít] gombot, mely megjeleníti a pénztárgéphez tartozó jelentések listáját:


        – az Időpont oszlopban láthatjuk a zárás idejét
        – a K oszlopban pipát látunk, ha már könyvelt az árbevétel és az átvezetés
        – a P oszlopban pipát látunk, ha már elkészült a bevételi pénztárbizonylat

      • Az alsó menüsoron a kívánt jelentésen állva végezhetünk műveleteket:
        • Megnyitás: a jelentés részleteit tekinthetjük meg, rajta:
          • forgalmi összesítést: bevétel / sztornó / visszáru / göngyöleg
          • a gyűjtő forgalmat
          • a fizetőeszközönkénti bevételt

        • Nézet: a forgalmi jelentést XML formátumban, ahogy az a NAV-tól letöltődik
        • Mentés: a forgalmi jelentést XML formátumban, ahogy az a NAV-tól letöltődik
        • Könyvelés: hatására a megjelenő ablakban áttekinthetjük a paraméterezéseknek megfelelő könyvelési eseményeket, gyűjtőzéseket és az ÁFA bevallásba kerülő adatokat egyaránt. Kattintásra nagyobb teljes méretű lesz a kép:
          Az [OK] gombbal jóváhagyva az ablakot elkészül az árbevétel és az ÁFA könyvelésére szolgáló kimenő számla bizonylat, illetve az átvezetési vegyes bizonylat a forgalom típusának (készpénz, bankkártya, stb) megfelelően.
        • Pénztári bevét: a gomra kattintva a bevételi pénztárbizonylat elkészítésére szolgáló előtöltött ablak jelenik meg, rajta 1 tétellel, mely a jelentés készpénzes forgalmának értékét könyveli az előbbi vegyes átvezetéssel szemben:

 

Letöltő automata

A Cobra.OPF.Manager.Service.exe program szervizként regisztrálva vagy ütemezett feladatként a megadott időpontban képes letölteni az OPG naplófájlokat. A kapcsolódó adatbázisokat a Cobra.OPF.Manager.Service.cfg xml fájlban szükséges felsorolni az Aliases node-ban:

<?xml version=”1.0″ encoding=”utf-8″?>
<Settings>
  <!–Napi ütemezésben mikor induljon (def=éjfél)–>
  <Schedule StartHour=”15″ StartMinute=”00″ />
  <Logging>
   <!–Normal=csak a hiba bejegyzéseket menti (def)–>
   <!–Extended=figyelmeztetés szintű bejegyzéseket is menti–>
   <!–Detailed=minden bejegyzést ment–>
   <Level>Detailed</Level>
   <!–a napló tartalma azonnal kiíródjon-e, vagy a végén egyben. (def=false)–>
   <AutoFlush>true</AutoFlush>
   <!–a napló kódlapja (def=65001=UTF8)–>
   <CodePage>65001</CodePage> <!–a naplófájl teljes neve–>
   <FileName>d:\CobraConto.NET_alfa\Cobra.OPF.Manager.Service.log</FileName>
  </Logging>
  <!–Az adatbázisok listája, amikre a feltöltést el kell végeznie–>
   <Aliases>
  <Alias Id=”14e1f382-52e8-4a8a-8224-80161f66e30f” Name=”mdemo_pocok” Server=”.\sql2019dev” Catalog=”mdemo_pocok” OneUser=”1″           ForeignLicense=”0″ Password=”4uWRXM0wEh6sHCYtzW12Hg==”/><Alias Id=”089fa001-8904-4dfb-a36a-313cbc59b91c” Name=”mdemo_BECSKE” Server=”.\sql2019dev” Catalog=”mdemo_BECSKE” OneUser=”1″         ForeignLicense=”0″ Password=”4uWRXM0wEh6sHCYtzW12Hg==” />
   </Aliases>
</Settings>

Külső licence használatakor az Alias bejegyzéshez meg kell adni a külső licence Id-ját és a LicenseAliases node-ban a külső licence adatait, például:

<Aliases>
   <Alias Id=”14e1f382-52e8-4a8a-8224-80161f66e30f” Name=”mdemo_BECSKE” Server=”.\sql2019dev” Catalog=”mdemo_BECSKE” OneUser=”1″         ForeignLicense=”1″ Password=”4uWRXM0wEh6sHCYtzW12Hg==” LicenseAliasId=”089fa001-8904-4dfb-a36a-313cbc59b91c” />
</Aliases>
<LicenseAliases>
   <Alias Id=”089fa001-8904-4dfb-a36a-313cbc59b91c” Name=”Licenc” Server=”.\sql2019dev” Catalog=”licence” Authentication=”2″                             UserId=”ccnuser” Password=”ISJ+Xjz6jm+hgmOYTPdgjEo2ArKo9YoV2Ck+WqV48OWrzkLXy2WmfbkNVMGGkOWY8ko63ov1wlIVNecj4fsNZAkiu9/Tnu9G2cqJtBcLD38=” />
</LicenseAliases>
Print Friendly, PDF & Email
Top