Foglalások kezelése
Tartalomjegyzék
A CobraConto.Net szoftverben a vevői rendelések alapján készletfoglalások készíthetők, melyek feloldásukig részt vesznek a készletfedezetek ellenőrzésében, ezáltal megakadályozva, hogy olyan raktári kiadások elvégezehetők legyenek, melyek a foglalt készleten túl “merítenék” a raktárban a készletet. Így biztosítja a rendszer, hogy a lefoglalt készlet rendelkezésre álljon a vevői igény kielégítésére.
- Ahogy a termékkartonok vezetése, úgy a foglalalások hatóköre is adott raktárra vonatkozik
- Nem csak termékek, hanem egyedileg azonosított cikkek esetén konkrét LOT vagy szériaszám is foglalható
- A foglalás önmagában nem csökkenti a készletet
- A készlet tényleges levonása akkor történik, amikor a terméket ténylegesen felhasználják vagy kiszállítják, vagyis véglegesített raktári kiadás készül róla
Előfeltételek
Azon bejövő rendelés állományokat, melyek alapján készletfoglalást szeretnénk kezelni, jelölni szükséges az Állományok felügyelete / Rendelések menüpont alatt:
Az így jelölt állományokban létrehozott rendeléseken jelölhető a rendelés termékei foglalandók:
Generálás automatán
Amennyiben tehát egy új rendelést olyan állományba rögzítünk, melyben a Készletfoglalás kezelés aktív, a Foglalandó jelölést bepipálhatjuk a szerkesztő ablakon:
Így véglegesítve a rendelést a rendszer automatán foglalást készít a rendelés tételeire a megadott raktár(ak)be nem szükséges azt külön létrehozni.
Generálás manuálisan
Amennyiben egy rendelés Foglalás állapota Foglalandó vagy Feloldás foglalva, a Véglegesített rendelések áttekintő ablakból ilyen rendeléshez készíthetünk foglalást a Fogalalás / Generálás funkcióval:
A sikerről kis felugró ablak tájékoztat:
Foglalás bizonylatok és információk
Akár automatán, akár kézzel indítva lett létrehozva a foglalás a rendelés alapján, a Készletkezelés modulban létrejön egy sepciális kiadási bizonylat, mely maga a foglalás. Áttekinteni ezeket a Készletkezelés / Foglalások ablakban lehetséges. A foglalások megnevezése mindig a rendelés bizonylatszáma:
Ezen bizonylatokat csak olvasásra nyithatjuk meg. Ahogy létrehozásuk, úgy törlésük is csak értékesítés modulból lehetséges: vagy kézzel indítva a rendelés bizonylat felől vagy automatán, amennyiben a rendelés teljesítése véglegesített raktármozgást készít a foglalt cikk(ek)re.
Termékenkénti foglalás információkat az Értékesítés / Lekérdezések / Termékek áttekintő ablakon kaphatunk. Szükséges megadni frissítés előtt a raktár szűrőt, mert a foglalások is raktárhoz kötődnek. Pl.:
Mit látunk a képen? Azt, hogy az “1. raktár’ nevezetű raktárunkban a búza cikkből 100 kg van foglalva. Ha meg akarjuk tudni, mely rendelés(ek)ből jön ez a foglalt mennyiség, a Ctrl + F5 billentyűkombinációval fejtsük ki a sort, és az Élő rendelések fülön láthatjuk, mely rendelés milyen mennyiségű készletet foglal ebből a cikkből ebben a raktárban.
A SARZS-ot vagy sorozatszámot kezelő cégeknek hasznos, hogy mostantól az egyedi azonosító kiválasztására szolgáló ablakon is van Foglalt oszlop, mely információt ad a már lefoglalt SARZSok, sorozatszámok mennyiségéről:
Törlés manuálisan
Amennyiben egy rendeléshez kapcsolódó összes foglalást törölni szeretnénk, a Véglegesített rendelések áttekintő ablakból a rendelés kijelölése után használjuk a Foglalás / Törlés funkciót:
Amennyiben egy vagy több tételt nem teljesítendőnek jelölünk (azáltal, hogy az alapértelmezett teljesítendő pipát eltávolítjuk a sorból), majd mentjük a rendelést, a foglalás kezelés az ezekre a tételekre vonatkozó foglalásokat törli:
Feloldás automatán
Normál folyamatban a felvett és lefoglalt rendelést az Értékesítési modulból fogjuk teljesíteni, itt regisztráljuk az átadást a vevőnek egy szállítólevéllel. Amennyiben foglalt cikket teljesítünk a rendelésből, természetesen ennek kezelését rábízhatjuk a rendszerre:
- ha a teljes foglalt mennyiség teljesítésre kerül, a teljes foglalás törlődik
- ha csak részteljesítés történik, a foglalt mennyiség csökkeni fog (10-ből 3-at teljesítettem, akkor 7 marad foglalásban)
- ha egy rendelésből már történt részteljesítés, akkor az ehhez utólag generált foglalás csak a még nem teljesített mennyiségre fog foglalni (10-ből 4-et teljesítettem és generálok egy foglalást, akkor 6-ot fog foglalni a készletből a rendszer)
- ha egy rendelésből már történt részteljesítés, és van még foglalás is a maradék mennyiségre, akkor előfordulhat, hogy csökkentjük a rendelt mennyiséget a már teljesítettre. Ebben az esetben a foglalást a rendszer a rendelés mentésekor automatán törli.
Amennyiben a rendelésből indítjuk a teljesítést
Foglalás státuszok
A Véglegesített rendelések ablakon a Foglalás oszlopban láthatjuk a rendeléshez kapcsolódó foglalások alapján az állapotot:
- Nem foglalandó: a rendelés nincs foglalandóként jelölve.
- Foglalandó: foglalandóként jelölt a rendelés, még sincs hozzá foglalás.
- Foglalt: a rendelés legalább egy tételsorához kapcsolódik élő foglalás.
- Foglalás feloldva: amennyiben a rendelés státusza Teljesített, akkor a rendeléshez volt foglalás, de a teljesítések azt törölték. Amennyiben a státusza Teljesítetlen, akkor a kapcsolódó foglalás kézzel lett törölve.