Új szerződés rögzítése
Az állományok és sablonok paraméterezése után megkezdhetjük szerződéseink rögzítését.
Létrehozás lépések
- Új szerződések felvitelét a Szerződések / Szerződések menüpontból nyíló áttekintő ablakban indíthatjuk az [Új adat] gombra kattintva. Ennek hatására egy varázsló első ablaka jelenik mely, mely lépésenként végig vezet a szerződés adatainak megadásán. A varázsló [Next] gombjával mindig a következő lapra lépünk, a [Back] gombbal vissza, a [Cancel] megszakítja az adatrögzítést:
- Adjuk meg a 4 kötelező adatot (Szerződés típusa, Állomány, Adóév, Szerződés iránya) és ne jelöljük be a “Meglévő szerződés rögzítése” pipát:
A szerződés típusa 4 féle lehet:
1. Önálló szerződés (nincs kapcsolatban másokkal)
2. Keret-megállapodás (később erre hivatkozva hozhatunk létre projekt-szerződéseket)
3. Projekt-szerződés (Keret-megállapodáshoz kapcsolódik): a következő ablakon kell kiválasztanunk a keretszerződést
4. Kiegészítő megállapodás: a kiegészítő megállapodás módja (módosítás, hosszabítás, megújítás) és a kapcsolódó szerződés a következő ablakon megadandó - A következő ablakon az alábbi adatok megadása szükséges ill. lehetséges az állomány és a használt sablon paraméterezésétől függően:
- Szerződés sablon: az itt kiválasztott sablon fogja meghatározni szerződésünk fizikai megjelenési formáját, szövegezését, a rajta kötelezően megadandó jellemzőket
- Keltezés: a szerződésen szereplő kelte dátum
- Határozatlan idejű: nincs kifejezett lejárati dátum
- Hatályba lépés: a szerződés hatályának kezdő dátuma
- Lejárat: amennyiben nem határozatlan idejű a szerződés, kötelező. Határozatlan idejű szerződés esetén nem magadható.
- Érték: A szerződés értéke, más néven a teljes szerződésérték (Total Contract Value = TCV)
- Deviza
- A következő lapon a szerződő fél megadása szükséges, a rendszerben szokásos partnertallózó ablakot használva:
A Kapcsolat mezőben a partnerhez rögzített kapcsolattartók listájából választhatjuk ki az aktuális szerződéssel kapcsolatban illetékes kontaktot:Az Azonosítók fülön a szerződő partner azonosítóiból választhatunk, melyek fontosak a konkrét szerződés esetében:Végül a Kommunikáció fülön azon kommunikációs csatornákat rögzíthetjük, melyeken a szerződéssel kapcsolatban a partnerrel kommunikálunk. Ez lehet a kiválasztott kapcsolattartóhoz vagy partner tartozó adat, melyet korábban már rögzítettünk, de egyedi értékek is megadhatók: - A partner megadását elvégezve, a [Next] gomb megnyomása után egy összefoglalót kapunk, melyen áttekinthetjük a varázslóban megadott adatokat:
Ha bármi hibát vétettünk a rögzítés során, a [Back] gombbal visszaléphetünk a lapokon és módosíthatjuk azt. A [Finish] gombot megnyomva a szerződés adatlapja jelenik meg. - A megjelenő adatlapon a Szerződés szekcióban láthatjuk a varázsló lépéseiben megadott adatok, ezeket közül az Irány és a Sablon már nem szerkeszthető:
A új szerződés mindig Vázlat státuszban jön létre. A szerződés ezen szekciója mindaddig szerkeszthető, míg Átnézett státuszba nem kerül, tehát az ezt megelőző Vázlat és (opcionális) Előkészített státuszban.
A [Dokumentum szerkesztése] gomb csak Vázlat állapotban működik, amennyiben a használt sablont szerkeszthető jelöléssel láttuk el. A működésével itt foglalkozunk. - A megjelenő adatlapon a Jellemzők szekcióban a kiválasztott sablonra felvett jellemzők is betöltődnek. Értékük megadása az adott jellemzőre duplán kattintva lehetséges:
A szerződés ezen szekciója mindaddig szerkeszthető, míg Átnézett státuszba nem kerül, tehát az ezt megelőző Vázlat és (opcionális) Előkészített státuszban.